Bardzo dobrze układa się współpraca Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ z firmą Lumel. Już po raz drugi prowadzone są studia II stopnia dla inżynierów z Indii na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (management and production engineering). Studia prowadzone są w języku angielskim, a finansuje je przedsiębiorstwo LUMEL S.A.i Lumel Alucast.
Jest to kolejny wymierny efekt podpisanej umowy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim, rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciecha Strzyżewskim, a prezesem LUMEL S.A.i Lumel Alucast, Dineshem Musalekar. Studia są kierowane przez prof. dr hab. inż. Justynę Patalas-Maliszewską, dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ: - To kontynuacja zakończonej w lipcu br. z sukcesem pierwszej edycji tych studiów. Absolwenci naszego Uniwersytetu kontynuują obecnie pracę w Lumel S.A.i Lumel Alucast i odnoszą sukcesy w pracy - tłumaczy prof. J. Patalas-Maliszewska i dodaje: - Współpraca pomiędzy Instytutem Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego, a LUMEL S.A. i Lumel Alucast jest realizowana w wielu obszarach m.in. dzięki realizacji wspólnych projektów badawczych, uczestnictwie w międzynarodowej sieci naukowej SUPRA - Sustainable Production by Automation czy realizacji wizyt studyjnych.
Zielonogórski Lumel, który niedawno świętował 70 lat swojej działalności to firma z tradycją, ale nastawiona na nowoczesne technologie i innowacyjność. To jedna z wizytówek województwa Lubuskiego jako producenta najwyższej jakości urządzeń automatyki przemysłowej, ale również precyzyjnych odlewów ciśnieniowych dla branży automatyki przemysłowej i branży motoryzacyjnej (Lumel dostarcza detale do większości producentów luksusowych marek samochodowych). LUMEL SA i LUMEL Alucast są częścią Rishabh Group.
LUMEL rozwija się w dziedzinie nowych technologii oraz chce wspierać projekty start-upowe i młodych przedsiębiorców. Planuje nawiązać współpracę m.in. Parkiem Technologii Kosmicznych (wybudowanym z inicjatywy samorządu lubuskiego). Jest także mocno zainteresowany rozwojem innowacyjnych projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii (wiatr, woda i słońce). Obecnie firma zatrudnia 700 osób w dwóch działających odrębnie przedsiębiorstwach. Na arenie europejskiej wyróżnia się tym, że posiada własne działy rozwoju. Dzięki temu może samodzielnie przeprowadzić cały proces powstania produktu: od projektu, poprzez badania laboratoryjne, testy, aż po produkcję na liniach montażowych.
Na uroczystości 70-lecia firmy LUMEL z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego obecna była dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, prorektor ds. współpracy z gospodarką oraz prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ, które na ręce prezesa Dineshema Musalekara złożyły list gratulacyjny z okazji jubileuszu.