uz-logo-pion-2.png

Aktualności

UZ nawiązał współpracę z Uniwersytetem z Nigerii

09.10.2023
Wizyta przedstawicieli Nasarawa State University Keffi w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej, fot. DWZ
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytet Zielonogórski stale nawiązuje współprace międzynarodowe z uczelniami z całego świata. Dziś w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego została zawarta kolejna umowa bilateralna, tym razem z Uniwersytetem z Nigerii - Nasarawa State University Keffi. Umowę podpisali prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Prof. Suleiman Bala Mohammed - prorektor Nasarawa State University Keffi.

 

Podczas spotkania Uniwersytet Z Nigerii reprezentowali: prorektor Nasarawa State University Keffi - Prof. Suleiman Bala Mohammed, sekretarz - Bala I Ahmed oraz dyrektor ds. relacji i współpracy międzynarodowej - Assoc. Prof. Nghargbu K'tso. Uniwersytet Zielonogórski reprezentowali: rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego, pani Katarzyna Łasińska oraz kierownik działu współpracy z zagranicą Kamila Rabiko.

Prof. Wojciech Strzyżewski zwrócił uwagę, że oby dwie uczelnie mają wiele wspólnego jeżeli chodzi o strukturę czy multidyscyplinarność: „Uczelnia Nasarawa State University Keffi prowadzi tak jak u nas kierunki od medycznych po artystyczne. Zatrudnia ponad 100 profesorów, a więc jest to bardzo zbliżony potencjał do naszej uczelni. Mają za to więcej studentów. Na nigeryjskiej uczelni kształci się 35 tys. osób, a na naszej uczelni niecałe 10 tysięcy”. I dodał:

„To jest pierwszy uniwersytet z Afryki, z którym uczelnia podpisała umowę. Tak jak ustaliliśmy z prorektorem Prof. Mohammedem, mam nadzieję, że nasi naukowcy będą mogli prowadzić badania w Afryce wspólnie z nigeryjskimi naukowcami, głównie w zakresie inżynierii ochrony środowiska. Mam nadzieję, że nasi studenci zdecydują się na krótkie pobyty studyjne w Uniwersytecie Nasarawa State University Keffi”.

Prof. Marcin Mrugalski dodał, że aktywność Uniwersytetu Zielonogórskiego w ostatnim czasie jest szczególna: „W ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisaliśmy 5 umów o współpracę z dwiema uczelniami z Wietnamu, Politechniką Katalońską, Politechniką w Tokio. Ostatnio, 26 września została podpisana również umowa bilateralna z Uniwersytetem Kalifornijskim The Berkeley w Stanach Zjednoczonych” – wymienił.

Władze uczelni z Nigerii również bardzo cieszą się na rozpoczęcie tej współpracy: „Ta współpraca będzie polegała przede wszystkim na wymianie studenckiej i wymianie kadry naukowej. Mamy nadzieje, że będziemy mogli wysyłać tutaj na Uniwersytet Zielonogórski jak najwięcej studentów na studia magisterskie i na doktoraty. Ta współpraca ma również zaowocować wspólnymi publikacjami i projektami jakie będą prowadzili naukowcy z obu uniwersytetów - dodał Prof. Suleiman Bala Mohammed - prorektor Nasarawa State University Keffi.

 

Delegacja z Nigerii odwiedziła poszczególne wydziały Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie spotkała się z dziekanami i dyrektorami instytutów:

  1. Wydział Ekonomii i Zarządzania - dr inż. Leszek Kaźmierczak-Piwko, Prodziekan ds. Studentów
  2. Wydział Fizyki i Astronomii - prof. dr hab. Andrzej Drzewiński, Dziekan Wydziału WFA
  3. Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii - dr hab. Bogdan Szal, prof. UZ, Dziekan Wydziału WMIE
  4. Wydział Mechaniczny - prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, Dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej
  5. Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska- dr hab. inż. Sylwia Myszograj, Prof. UZ, Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska.

 

Nasi goście mieli również okazję odwiedzić lotnisko w Przylepie, gdzie dowiedzieli się o kształceniu studentów w obszarze mechaniki i inżynierii lotniczej prowadzonej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18