22 czerwca 2023 r. o godz.11.00, na Kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego, w budynku Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii oraz Wydziału Fizyki i Astronomii (bud A-29,) przy ul. prof. Z. Szafrana 4a, w auli nr 1 (na parterze), zostanie nadana godność doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Markowi Konopczyńskiemu – wybitnemu pedagogowi resocjalizacyjnemu, profesorowi nauk społecznych. Będzie to 16. doctor honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Transmisja z uroczystości będzie dostępna na stronie internetowej uczelni: www.uz.zgora.pl
Profesor Marek Konopczyński urodził się 24 września 1956 roku w Siedlcach. Tytuł zawodowy magistra na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał w 1981 r. poświęcając pracę magisterską problematyce środowiskowych uwarunkowań nieprzystosowania społecznego młodzieży. W niecałe pięć lat po zakończeniu studiów M. Konopczyński na Uniwersytecie Warszawskim obronił rozprawę doktorską pt. Środowiskowe uwarunkowania postrzegania zjawisk patologii społecznej przez młodzież akademicką. Promotorem rozprawy był prof. Tadeusz Pilch. Habilitował się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 2007, a 14 sierpnia 2014 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk społecznych. Obecnie jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych i Zakładu Twórczej Resocjalizacji Uniwersytetu w Białymstoku.
W 1992 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Opieki Wychowania i Kształcenia Specjalnego w MEN. W ramach swoich obowiązków nadzorował m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze, profilaktyczne, resocjalizacyjne, kształcenia specjalnego oraz realizację programów sportowych w skali ogólnopolskiej. W swoich działaniach wykorzystując kompetencje naukowe, wdrożył wiele nowatorskich rozwiązań w podległych placówkach.
Doceniony za swoją działalność naukową, społeczną i organizacyjną w 1998 r. prof. Marek Konopczyński otrzymał funkcję Krajowego Koordynatora Programu ONZ „Przeciw przemocy – wyrównać szanse”. W ramach programu organizował konferencje naukowe, prowadził działalność wydawniczą i wspierał finansowo projekty tworzenia ośrodków dla ofiar przemocy wewnątrzrodzinnej. W latach 1999-2001 był Prezesem ZG Akademickiego Związku Sportowego, natomiast od 2005 roku jest prezesem AZS Warszawa.
W 2008 r. Profesor Konopczyński został powołany w skład Rady Głównej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym działającej przy Ministrze Sprawiedliwości, a powołanej przez Prezesa Rady Ministrów. Obecnie - reprezentując świat nauki - jest członkiem jej Prezydium. W ramach rady m.in. inicjuje i wspiera badania naukowe służące zapobieganiu przestępczości i społecznej readaptacji skazanych oraz opiniuje działalność organów rządowych i społecznych w tym zakresie.
W roku 2010 Marek Konopczyński został powołany w skład Rady Polityki Penitencjarnej działającej przy Ministrze Sprawiedliwości. Aktualnie jest wiceprzewodniczącym tej Rady - inicjuje, prowadzi i wspiera badania naukowe dotyczące zadań Służby Więziennej.
W latach 2014-2019 pełnił funkcję Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka.
Profesor Marek Konopczyński od lat utrzymuje bliskie kontakty ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wielokrotnie udzielał merytorycznych konsultacji w przygotowaniu dokumentacji projektowanych kierunków i specjalności. Był recenzentem artykułów naukowych naszych pracowników oraz tekstów publikowanych w naszych czasopismach naukowych, jak również monografii naukowych pracowników Instytutu Pedagogiki UZ. Bardzo ścisłą współpracę prowadzi z Klubem Uczelnianym AZS UZ, który wykorzystuje dorobek teoretyczny Profesora Konopczyńskiego w praktycznej działalności.
--
Zdjęcie: prof. dr hab. Marek Konopczyński, fot. archiwum prywatne