uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Szkolenie w ramach projektu Uniwersyteckie Centrum Patentowe

14.06.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięli udział w szkoleniu w ramach projektu Uniwersyteckie Centrum Patentowe. Prelegentem był Michał Przyłuski, Europejski Rzecznik Patentowy i Pełnomocnik przed Jednolitym Sądem Patentowym, który przybliżył uczestnikom kwestie związane z prawem patentowym. Spotkanie otworzył dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, kierownik projektu realizowanego w ramach programu MEiN: „Nauka dla Społeczeństwa". Projekt realizowany jest przez Centrum Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się  co to jest  patent i dlaczego warto go uzyskać. Poruszono także zagadnienia związane z prawem patentowym, np. patent jako prawo terytorialne. Omówiono możliwe ścieżki uzyskania ochrony patentowej - zgłoszenia krajowe/regionalne i zgłoszenie międzynarodowe PCT oraz pojęcie nowości, poziomu wynalazczego i przemysłowej stosowalności jako warunków koniecznych do uzyskania ochrony. Poruszono także temat rozwiązań wyłączonych z patentowania oraz specyfiki patentów biotechnologicznych.

Michał Przyłuski omówił wybrane aspekty proceduralne w Europejskim Urzędzie Patentowym: etap poszukiwania, etap badania i etap udzielenia patentu. Przybliżył też przedmiot, zakres i cel prowadzenia badań patentowych i wprowadzenie do klasyfikacji patentowej.

Celem projektu Uniwersyteckie Centrum Patentowe jest zwiększenie efektywności współpracy naukowców z otoczeniem gospodarczym na rzecz innowacyjności oraz komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Ponadto upowszechnianie wiedzy na temat związków między nauką, innowacyjnością i gospodarką z wykorzystaniem potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kluczowym elementem działań przewidzianych w projekcie jest poprawa umiejętności pracowników naukowych w zakresie patentowania w Europejskim Urzędzie Patentowym lub urzędów patentowych poza granicami Europy. W konsekwencji powinno to skutkować zwiększeniem liczby zgłoszeń patentowych i uzyskanych patentów. W swoim zakresie projekt zawiera również zadania poświęcone edukacji społeczności akademickiej, dotyczące technicznych i prawnych aspektów ochrony własności intelektualnej oraz wsparcie merytoryczne i finansowe procedur patentowych.

Pracownicy Uczelni w ramach tego projektu mogli zgłaszać swoje wynalazki. Jak powiedział prof. M. Mrugalski: Uniwersytet Zielonogórski bardzo mocno rozwija się w ostatnich latach pod względem nauki. Podjęliśmy się wyzwania, aby zwiększyć liczbę patentów. Napisaliśmy wniosek i jesteśmy na końcowym etapie realizacji projektu. Założyliśmy sobie cel – zgłoszenie 30 patentów w ciągu roku, czyli 10% tego co zgłaszają uczelnie z całej Polski. Mogę pochwalić się, że zgłosiliśmy 32 patenty w ramach tego projektu. Bardzo ważna w tym zadaniu jest kwestia podnoszenia kompetencji naukowców. Proces przygotowywania patentów pozwala na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia – podsumował prof. Mrugalski.

Konferencja podsumowująca projekt odbędzie się 21 czerwca br. o godzinie 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej.  

--

Zdjęcia: K. Adamczewski

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18