uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Prof. Marceli Tureczek rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami

09.04.2024
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

prof_marceli_tureczek.jpgMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami nadał dr. hab. Marcelemu Tureczkowi, prof. UZ, uprawnienia rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie: rzemiosło artystyczne i sztuka użytkowa, instrumenty muzyczne w specjalizacji: kampanologia – ochrona zabytkowych dzwonów.

 

Prof. Marceli Tureczek jest historykiem, ale posiada również wykształcenie techniczne w zakresie maszyn i automatyki przemysłowej. Jest uczestnikiem i autorem grantów badawczych NPRH (Zielona Góra, Wrocław, Warszawa), gdzie również zajmuje się badaniami dzwonów, od lat współpracuje z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na polu dokumentacji i ochrony zabytkowych dzwonów, jest autorem wielu kart w ramach ewidencji zabytków ruchomych województwa lubuskiego, samorządowych programów opieki nad zabytkami, a także był konsultantem w przedsięwzięciach praktycznych oraz konserwatorskich dzwonów – m.in. Gościkowo-Paradyż, Konotop, Międzyrzecz, Żagań.

W 2011 roku nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazała się jego licząca blisko 1000 stron praca, będąca wynikiem projektu naukowego realizowanego w Norymberdze, obejmująca ok. 1300 historycznych dzwonów zarekwirowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej z obecnych ziem polskich, które do dziś znajdują się w niemieckich kościołach. Jest autorem specjalistycznych książek i artykułów o charakterze zabytkoznwczym z zakresu badań, dokumentacji i konserwacji zabytkowych dzwonów.

W 2015 roku za swoje badania na rzecz dzwonów oraz promocji dziedzictwa kulturowego regionu lubuskiego został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. W 2022 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim organizował polsko-litewskie warsztaty poświęcone konserwacji zabytkowych dzwonów. W warsztatach uczestniczyli naukowcy, pracownicy urzędów konserwatorskich a także przedstawiciele firm komercyjnych realizujących prace remontowe i konserwatorskie przy historycznych dzwonach. Wyniki swoich badań nad problematyką dzwonów w wymiarze historycznym i konserwatorskim prezentował na wielu konferencjach krajowych (m.in. Gliwice, Kraków, Rzeszów) i zagranicznych: Litwa, Niemcy. Jest członkiem niemieckiego stowarzyszenia kampanologów Deutsches Glockenmuseum e.V. w Genscher.

mtureczek_-_uprawnienia.jpg

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18