uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Prof. dr hab. Marek Konopczyński został 16. doktorem honorowym Uniwersytetu Zielonogórskiego

22.06.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. dr. hab. Marek Konopczyński, wybitny pedagog resocjalizacyjny, profesor nauk społecznych, został 16. doktorem honorowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wręczany dziś doctorat honoris causa Profesorowi Markowi Konopczyńskiemu jest pierwszym w ponad pięćdziesięcioletniej historii zielonogórskiej pedagogiki. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego w trakcie uroczystości powiedział: - Dokonania Profesora Marka Konopczyńskiego w obszarze kreowania i rozwijania pedagogiki, a zwłaszcza jej subdyscyplin, takich jak: pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika opiekuńcza i pedagogika specjalna, znaczące osiągnięcia międzynarodowe, realizacja ważnych projektów badawczych, jak również - uznanie w środowisku praktyków, zasługują na szczególne wyróżnienie. Doceniając również dorobek pisarski Laureata, stanowiący o doniosłym wkładzie w rozwój twórczej resocjalizacji i jej autorskich metod, czujemy się zaszczyceni i dumni, że zgodził się Pan Profesor przyjąć honorowy doktorat naszej uczelni, stając się w ten sposób członkiem społeczności akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Promotorem honorowego przewodu był dr hab. Mirosław Kowalski, prof. UZ z Instytutu pedagogiki uniwersytetu Zielonogórskiego. Prof. M. Kowalski w czasie uroczystości wygłosił laudację na cześć doktora honorowego. Powiedział m.in. – „Marek Konopczyński jest jedną z osób dzięki którym zakwestionowano dwudziestowieczny model resocjalizacji instytucjonalnej zdominowany przez prawno-karne i administracyjno-formalne podejście, który nie sprawdził się zarówno pod względem efektywności oddziaływań, jak i realizacji funkcji prewencyjnej. Wybitnym osiągnięciem Profesora – w wymiarze teoretycznym i praktycznym jest jego autorska metoda twórczej resocjalizacji i wynikający z niej system działań kreujących, zorientowany na rozwijanie ludzkich potencjałów, wzmacnianie procesów poznawczych i twórczych w celu wykreowania nowej tożsamości, osiągnięcia zmiany rozwojowej parametrów osobowych jednostek wykluczonych”. Zwracają na to również uwagę recenzenci – w recenzji prof. Bogusława Śliwerskiego czytamy: „Profesor Marek Konopczyński jest niewątpliwie nie tylko wysokiej klasy ekspertem, badaczem, ale także mistrzem interpretacji prawa i teorii naukowych, dzięki czemu lepiej rozumiemy zachowania nastolatków i uwarunkowania ich aspołecznych postaw. Natomiast prof. Zbyszko Melosik wskazuje na Duży wkład prof. Marka Konopczyńskiego w rozwój współczesnych polskich nauk o edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem resocjalizacji, której nadał nową dynamikę rozwojową.

W dzisiejszej uroczystości na Uniwersytecie Zielonogórskim uczestniczyła rodzina Profesora M. Konopczyńskiego – jego żona Mariola Daszkiewicz-Konopczyńska i troje dzieci Julia, Filip i Kacper. Przyjechało też wielu znamienitych przedstawicieli świata nauki, kultury i życia społecznego. Szczególnie liczna była delegacja z macierzystej uczelni Pana Profesora – Uniwersytetu w Białymstoku. UwB reprezentowało dwoje prorektorów: prof. Krzysztof Korotkich i prof. Izabela Święcicka, dwie prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji - prof. Alicja Korzeniecka-Bondar i dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak oraz prof. Jerzy Nikitorowicz, wieloletni rektor UwB. Na uroczystość nadania godności doctora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego przyjechali także: prof. Adam Bodnar - dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, wieloletni Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Marek Michalak dyrektor Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dr Hanna Machińska, Człowiek Roku 2023 Gazety Wyborczej, wieloletnia zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

--
Zdjęcia: K. Adamczewski, J. Czarnecka

Galeria zdjęć
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18