W dniach 24-25 maja 2023 roku odbyła się pierwsza ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja z cyklu "Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską", zatytułowana "Ziemia Lubuska jako przedmiot badań: rekonesans i zarys nowych perspektyw badawczych". https://www.facebook.com/LTNZielonaGora/videos
Konferencja połączyła przedstawicieli 12 dyscyplin badawczych, reprezentujących Uniwersytet Zielonogórski oraz 8 innych ośrodków akademickich w Polsce, jak również Instytut Zachodni w Poznaniu, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. i Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Jej celem był całościowy ogląd dotychczasowych badań nad Ziemią Lubuską i wyznaczenie nowych kierunków badawczych. Przez dwa dni uczestnicy konferencji dyskutowali o dziedzictwie i tożsamości regionu, dokonując podsumowań i rewizji; zastanawiali się nad rolą i kondycją lubuskich mediów, nad stanem badań nad kulturą, społeczeństwem, gospodarką, prawodawstwem i środowiskiem, omawiali także potencjał badawczy studiów nad turystyką przyrodniczą i marką turystyczną Ziemi Lubuskiej.
W trakcie konferencji odbyła się debata zatytułowana "Ziemia Lubuska na tle Ziem Zachodnich: nowe perspektywy badawcze" z udziałem dr hab. Wojciecha Browarnego, prof. UWr z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Beaty Halickiej z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prof. Czesława Osękowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Andrzeja Saksona z Instytutu Zachodniego w Poznaniu i prof. Grażyny Szewczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Obradom towarzyszyła promocja monografii wieloautorskiej pt. "Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne w latach 1948-1989" (red. naukowa W. kucharski) oraz prezentacja książki "Dziedzictwo Ziemi Lubuskiej. Historia i kultura" (red. B. Burda, M. Szymczak). Konferencję zakończył spacer śladami LTN po Zielonej Górze, poprowadzony przez dr. Grzegorza Biszczanika.
Konferencję, wpisującą się w obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich, zorganizowało Lubuskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej i Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Patronat nad wydarzeniem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, Prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki i Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciech Strzyżewski.