uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Instytut Matematyki UZ otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie OPUS 24

25.05.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

ncn_logo.jpg

Miło nam poinformować, że Instytut Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie OPUS 24.

 

„O endogenicznym dyskontowaniu i rekursywnych użytecznościach” to tytuł projektu, który otrzymał finansowanie w ramach programu OPUS 24. 

Jego kierownikiem jest dr hab. inż. Łukasz Balbus prof. UZ,  z Instytutu Matematyki.

Wartość projektu to 534 360 zł.

Projekt realizowany będzie w latach 2023–2027.

 

Celem projektu jest:

Projekt dotyczy dynamicznych modeli ekonomicznych i związanych z nimi problemami optymalizacji. Występują w nich tzw. funkcje agregujące użyteczności w przyszłych okresach, kwestie ich dyskontowania, a także rozmaite sposoby ujmowania ryzyka w przypadku pojawiania się zdarzeń losowych. Jednym ze sposobów jest zastosowanie entropijnej miary ryzyka.

Matematyczne metody stosowane w badaniach pochodzą głównie z analizy nieliniowej, teorii punktów stałych odwzorowań w przestrzeniach funkcyjnych, pewnych elementach analizy funkcjonalnej i teorii miary. Punkty stałe pojawiają się zarówno w modelach związanych z programowaniem dynamicznym, ale w bardziej zaawansowanej formie w modelach z niespójnością czasową decyzji etapowych. Tematyka jest szeroko dyskutowana w literaturze światowej z ekonomii teoretycznej, makroekonomii i finansów.

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18