4 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Pawłowi Golusińskiemu - kierownikowi Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Dzisiaj na 300 nauczycieli akademickich zatrudnionych w Collegium Medicum UZ pracuje 48 samodzielnych pracowników naukowych – w tym 23 profesorów tytularnych.
Dr. hab. n. med. Paweł Golusiński jest także kierownikiem Klinicznego Oddziału Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Jest specjalistą otorynolaryngologii i chirurgii głowy i szyi (członek Zarządu i Sekretarz Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi i członek Zarządu Sekcji Rynologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi).
Profesor P. Golusiński ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2008 r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, a stopień doktora habilitowanego w roku 2015 na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Specjalizację z otolaryngologii uzyskał pracując na Oddziale Otolaryngologii Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. W latach 2013-2020 pracował jako adiunkt w Katedrze i Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.
Ukończył Fellowship in Head and Neck Research w Section of Tumor Biology of Department of Otolaryngology, Head and Neck Surgery VU Medical Center in Amsterdam oraz prestiżowy Fellowship in Advanced Head and Neck Oncology and Thyroid Surgery w Queen Elisabeth University Hospital w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Był visiting profesorem na University of Central Florida w Orlando (USA).
Główne zainteresowania naukowe prof. P. Golusińskiego, to rola wirusa HPV w etiopatogenezie raka głowy i szyi oraz nowe biomarkery w surowicy krwi u chorych na raka płaskonabłonkowego głowy i szyi. Klinicznie, specjalizuje się w chirurgii nowotworów głowy i szyi ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii rekonstrukcyjnej, małoinwazyjnych technik chirurgii przezustnej oraz chirurgii tarczycy.