Miło nam poinformować, że 8 maja 2023 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, dr hab. Stefan Dudra otrzymał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Profesor S. Dudra jest dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Prof. Stefan Dudra urodził się w 1964 r. w Szprotawie. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Instytucie Historii Wyżej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Doktorat na podstawie dysertacji „Łemkowie na Środkowym Nadodrzu w latach 1947-1990” obronił na Wydziale Humanistycznym w 1996 r. Na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej: „Kościół prawosławny na ziemiach zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej” w 2005 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego.
Pełnił funkcję kierownika Zakładu Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Politologii (2006- 2019) oraz zastępcy dyrektora Instytutu Politologii (2008-2012). Od 2008 r. jest zatrudniony w Instytucie Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego na stanowisku profesora UZ. Od 2009 r. kieruje Pracownią Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi, a od 2019 r. jest dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz przewodniczącym Rady Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji. Jest autorem 8 monografii, redaktorem naukowym kilkunastu książek oraz autorem i współautorem ponad 200 artykułów i rozdziałów w monografiach zbiorowych.
Jego zainteresowania naukowe od początku kariery koncentrowały się na polityce wyznaniowej i polityce narodowościowej państwa polskiego. W szczególności dotyczyły różnych aspektów funkcjonowania Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz losów ludności łemkowskiej w Polsce. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Przegląd Narodowościowy-Review of Nationalities”, oraz współredaktorem „Rocznika Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej".
Profesor Dudra posiada duży dorobek dydaktyczny, pod jego kierunkiem powstało ponad 300 prac magisterskich. Pełnił funkcję promotora w sześciu zakończonych pomyślnie przewodach doktorskich.
Profesor jest członkiem: Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem rady naukowej i zarządu Swedish Institute for Strategic Studies and Academic Research w Sztokholmie. Jest również ekspertem do spraw mniejszości narodowych (w zakresie mniejszości łemkowskiej) w projekcie „O nas warto, warto z nami”, realizowanego przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent we współpracy z Fundacją Zustricz i Fundacją Jaw Dikh.
W wolnych chwilach podróżuje i słucha dobrej muzyki.