Miło nam poinformować, że dr hab. Leszek Szymański prof. UZ z Instytutu Neofilologii został powołany do grona ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. NCBR jest kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, kreuje ekosystem wiedzy i informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju.
Prof. Leszek Szymański pracuje w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2010 r. W 2002 r. ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Lesznie. W tym samym roku uzyskał licencjat filologii w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2004 r. otrzymał również tytuł magistra filologii w zakresie językoznawstwa angielskiego. Doktorat z językoznawstwa obronił w 2009 r. na Uniwersytecie Opolskim, a habilitację uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim w 2020 roku. Jest aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, a od 2022 roku członkiem jego Zarządu.
Zainteresowania badawcze Leszka Szymańskiego obejmują: semantykę i jej interakcje ze składnią i pragmatyką (zwłaszcza dot. modalności i aspektu), ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskiej odmiany języka angielskiego, oraz użycie języka w różnych kontekstach i społecznościach. Analizom poddaje także niestandardowe konstrukcje gramatyczne w angielszczyźnie amerykańskiej. Jego wcześniejsze zainteresowania obejmowały również komunikację językową w internecie.
Eksperci współpracujący z NCBR biorą udział w różnych pracach, m.in.: uczestniczą w procesie wyboru wniosków do dofinansowania, przygotowują oceny merytoryczne raportów lub wniosków o zmiany na etapie realizacji projektów lub dokonują innych opinii i ekspertyz na potrzeby Centrum. Eksperci posiadający długoletnie doświadczenie mogą być angażowani w przeprowadzane kontrole w realizowanych projektach.
Eksperci i ich opinie mają decydujące znaczenie dla przyznania, wstrzymania lub zmiany finansowania projektów, przez co odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia innowacji przez polskich przedsiębiorców i naukowców.