Miło nam poinformować, że dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej, znajdującej się w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego została powołana do Zespołu doradczego MNiSW do spraw programów „Doskonała nauka” i „Doskonała nauka II” oraz niektórych spraw dotyczących środków finansowych przeznaczonych na finansowanie działalności upowszechniającej naukę.
Prof. K. Arkusz uczestniczyła w Posiedzeniu Zespołu doradczego do spraw programów Doskonała nauka i Doskonała nauka II, które odbyło się 21 sierpnia br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik, który podziękował członkom Zespołu doradczego za dotychczasową pracę i zaangażowanie. Podkreślił również jak ważne są jego zadania i znaczenie dla wzmocnienia pozycji polskich naukowców na arenie międzynarodowej. Przewodniczącym Zespołu jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Jamroziak. W skład Zespołu doradczego wchodzi 35 osób związanych ze środowiskiem naukowym.
Do zadań Zespołu doradczego należy ocena merytoryczna wniosków złożonych w ramach programu Doskonała nauka II. Następnie Zespół doradczy przedstawia ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki wyniki tej oceny. Zespół doradczy ocena również zastrzeżenia zgłaszanych przez wnioskodawców do oceny wniosków, ocenia raporty roczne i końcowe z wykorzystania środków finansowych przyznanych z programów Doskonała nauka i Doskonała nauka II oraz przyznanych na realizację zadań z zakresu działalności upowszechniającej naukę. Zespół doradczy zajmuje się także opiniowaniem wniosków o zmiany warunków umów zawartych w ramach realizacji ww. programów.
Przedmiotem programu Doskonała nauka II jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe.
Program składa się z dwóch modułów:
• Wsparcie konferencji naukowych,
• Wsparcie monografii naukowych.
Dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ jest absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunkach Inżynieria Biomedyczna i Informatyka. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna uzyskała na Akademii Górniczo-Hutniczej, natomiast stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria biomedyczna na Politechnice Śląskiej. Obecnie Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zainteresowania naukowe dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ związane są z wytwarzaniem i charakterystyką nanobiomateriałów oraz ich zastosowaniem w roli materiałów implantowalnych oraz w bioczujnikach. Jest autorką 53 publikacji naukowych (z wyłączeniem publikacji konferencyjnych), w tym 3 monografii, 7 rozdziałów, 38 publikacji naukowych (sumaryczny impact factor: 85,564) oraz 5 patentów/zgłoszeń patentowych krajowych i europejskich. Dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ czynnie uczestniczyła w 33 konferencjach naukowych ogólnopolskich (22) i międzynarodowych (11). Brała udział w 14 projektach badawczych na łączną kwotę finansowania ponad 160 mln złotych.
Dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ była promotorem 17 prac dyplomowych (w tym 5 prac magisterskich oraz 12 prac inżynierskich) na kierunkach inżynieria biomedyczna oraz mechanika i budowa maszyn, pełniła funkcję promotora pomocniczego dwóch prac doktorskich oraz pełni funkcję promotora głównego innych dwóch prac doktorskich.
Laureatka m.in. Nagrody Polskiej Akademii Nauk im. prof. Życzkowskiego, Nagrody Promocyjnej Siemensa, "Diamentowego Grantu" MNiSW, EPMA AWARDS.
Dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ działa aktywnie zarówno w ogólnopolskich organizacjach i towarzystwach m.in. jest członkiem Komisji Inżynierii Biomedycznej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej oraz członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Biomechaniki, jak również w międzynarodowych m.in. Bioelectrochemical Society oraz International Society of Electrochemistry.